Bowling coach

Tréning

Bowling je sport mnoha stylů. Ovšem musí být postaveny správné základy techniky hry. Musí být splněny 2 základní principy:

 1. princip volného kyvadla
 2. princip načasování kyvadla s chůzí.

Úplný začátečník, který tyto dva principy trénuje úplně od počátku, má výhodu a tou je snadnější zažití si nových návyků, které se snadněji stávají přirozenými. Čím více je totiž pohyb přirozený, tím jsme více schopni ho pravidelně opakovat, o což přesně u bowlingu jde. Ale i u hráčů, kteří mají zažité né úplně správné základy hry, lze dosáhnout nových přirozených pohybů. Zažití nových správných technik hry lze docílit tréninkem pod dozorem trenéra.

Další důležitou součástí hry je správné efektivní vypouštění koule.

A u pokročilých hráčů? Kromě techniky je potřeba zaměřit se na další aspekty hry:  systém trefování, dohazování, čtení drah, výběr koule, úprava povrchu koulí, psychická a fyzická příprava atd.

Trénink pro úplné začátečníky

 • Proč je vhodné mít trenéra hned od úplného začátku? Pokud je „excentrická“ koule správně navrtaná, je palcová díra velmi úzká oproti držení u rovné koule. Pod vedením trenéra se naučíte správně kouli vypouštět a tím i roztáčet a zároveň postavíte základy pro správnou, jednoduchou hru, která vám zajistí pravidelné hody bez větší námahy a tím časem i pravidelné výsledky.
 • Doporučuji dvouhodiné tréninky (hodinu a půl).

Trénink dětí

 • Bowling se dá hrát již od nižšího věku. Záleží na mnoha faktorech, ale ideální věk na to začít s bowlingem na sportovní úrovni je kolem 8-10 let. Samozřejmě lze začít jak dříve, tak i později. Děti se naučí a zcela si přirozeně zažijí správný pohyb a s věkem se dají zlepšovat již jen detaily.
 • Doporučuji hodinové tréninky (45min), vzhledem k udržení pozornosti děti. Samozřejmě je to individuální.

Trénink pro pokročilé hráče

 • Je velmi důležité mít správné načasování pohybu nohou a kyvadla- timing. I pokročilému hráči může malá změna velmi prospět, to ale v případě, že má správné základy. I pokročilý hráč může mít špatně postavené základy pohybu- od toho je dobrý trenér, aby toto rozpoznal a i pokročilému hráči jeho základy zlepšil.
 • Pro pokročilé hráče používám rozbor hry pomocí videa.
 • Doporučuji dvouhodinové tréninky (1,5 hodiny), kdy během první hodiny najdem prioritní chyby a způsob jejich odstranění a během druhé hodiny má hráč šanci pod dozorem získat pocit, kdy dané věci udělal správně a popřípadě jak se dopracovat ke správné pozici.

Coaching při turnaji

 • Nabízím odborný dohled při turnaji – „oči za dráhou vidí víc, než oči na dráze“
 • Technické rady k provedení hodu, k cílení, k výběru koule atd.

Tréningový CAMP

 • Intenzivní trénink pro skupiny hráčů.